بنام خدا

با جلسه اول دوره آموزش سئو و بهینه سازی پایگاه های اینترنتی در خدمت شما هستم ، لازم میدونم در ابتدای کار به اطلاع برسوننم که این مطالب بصورت اختصاصی و ویژه بیرلرن هستند.پس لطفا در انتشار آن ذکر نام منبع را فراموش نکنید.

Search Engine Optimization(SEO) یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتور جستجو جالب باشد ، هدف نهایی هم این هست که در نتایج جستجو رنک و امتیاز بالایی داشته باشیم.

اهمیت این موضوع به این دلیل هست که عمده کاربران اینترنتی از موتورهای جستجو برای رسیدن به سایت مد نظرشون استفاده می کنن.

مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست ، مناسب سازی سایت برای بازدیدکنندگان هم از مهمترین فاکتورها محسوب می شود.بطوریکه در چند سال اخیر سیاست های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت ها یکسان شده است.

بنابراین برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو ملزم به * رسیدن و ماندن * در صفحه اول می باشیم.

گوگل موتوری هوشمند است ولی هنوز نیاز به کمک کاربران دارد ، آن ها همیشه در تلاشند تا نتایج بهتری را به کاربران اینترنتی ارائه دهند با این حال محدودیت هایی در این مسیر وجود دارد که نیاز به سئوی سایت را ایجاد می کند.سئوی اشتباه می تواند شما را از دید کاربران پنهان کند و تمام تلاش شما را به هدر دهد ، در نتیجه رقبای شما با محتوای ضعیف تر ، بازدید و محبوبیت بیشتری داشته باشند.

استفاده از تکنیک های سئو در جهت رضایت مشتریان و رعایت تمام قوانین و اصول را سئوی کلاه سفید می گویند ، ولی استفاده از ضعف موتورهای جستحو و تکنیک های فریب آن ها در کنار عدم اهمیت به رضایت بازدیدکنندگان را روش کلاه سیاه می نامند.

دو نوع سئو وجود دارد :

  • BLACK HAT SEO

به سرعت در رنک گرفتن تاثیر داره ، اما در صورت کشف توسط روبات های هوشمند و الگوریتم های خاص موتورهای جستجو ممکن است تا ۱۰ سال دامنه به بلک لیست موتور سرچ برود.

  • WHITE HAT SEO

از ۳ تا ۱۲ ماه طول می کشد تا با رعایت استانداردها یک رنک خوب بگیریم.


– مباحث سئو از ۳ جهت بررسی می شود :

۱- مباحث فنی و مستندات موتورهای جستجو

۲- مباحث مهندسی معکوس در سئو

۳- روانشناسی کاربر در تجارت الکترونیک


برای اینکه بتوانیم صفحات وب را بهینه کنیم بایستی حداقل پیشنیازهای لازم یعنی تسلط به HTML و  CSS را داشته باشیم ، البته بازاریابی و شناخت روانشناسی کاربران وب نیز از الزامات است.